moje małe inspiracje...trochę twórczo i codziennie:-
Blog > Komentarze do wpisu

nuty mają duszę... La priere d,une vierge

Od dawna widzę Waszą fascynację nutami. Rzeczywiście to romantyczne wizualnie znaki, które kojarzą się z pięknymi melodiami, miłością, nostalgicznym uniesieniem. Nuty to symbole, podobnie jak lilijki, korony czy anioły. Wszystkie wzruszają i pobudzają. Jest tylko jedno "ale". Za drukiem, pożółkłym papierem, który jest poszukiwany przez miłośniczki antyków i staroci, kryje się dźwięk. Prawdziwy dźwięk- stworzony i zapisany przez człowieka.

Piszę ten post, bo czasem boli mnie, gdy widzę powyrywane kartki oryginalnych starych kompozycji, naklejone na cośtam, oprawione po części w ramkę, świecące jako abażur ... Nie chodzi mi o to, że to zbrodnia i czyn niemoralny. Chciałabym aby miłośniczki pożółkłych nut wiedziały, że to jest jak piękna zabytkowa księga, kryjąca w sobie słowa muzyczne, które można zagrać, zaśpiewać, zanucić.

Moja babcia była pianistką. Urodziła się w 1911r. Dzięki niej mój tata przeżył wojnę. W ich domu stacjonowali oficerowie i inne szychy niemieckiego wojska. Zawłaszczyli sobie największe pokoje, a im dali jedno pomieszczenie na 5 osób. Ale szacunek dla Pani domu panował, ponieważ uczyła dzieci niemieckie grać, a co jakiś czas zabawiała dorosle towarzystwo recitalami fortepianowymi. To straszna, ale i pozytywna historia.

Mój tato też ukończył dwa wydziały- teorii i kompozycji, oraz realizację dźwięku. Do swych ostatnich dni pracował jako realizator nagrań muzyki klasycznej. Ja zaś przez 10 lat grałam na fortepianie. I za pewne tak by zostało, gdyby nie głupota młodości. A powrotu nie ma. Pozostalo mi granie dla siebie i najbliższych. Na szczęście mam w małym dworku pianino koncertowe, wykonane specjalnie na zamówienie mojej babci. Ma popękany lakier, ale lśni pięknie swoją czernią. Jej samej nigdy nie poznałam. Zmarła bardzo młodo, w wieku 39 lat. Pozostały mi po niej piękne stare nuty. Pożłkły papier, druki niemieckich manufaktur. Gram i wsłuchuje się w dźwięki, które wybrzmiewały 100 lat temu...

Ja też kocham wygląd nut. Zrobilam to, co i Wy. Postanowilam zabrać ich kawalek ze sobą. Gdy wybrałam atrakcyjny wizualnie fragment z owych babcinych ksiąg, usiadłam do pianina i usłyszałam to:

Nie mogę sama tego zagrać na blogu, więc wybrałam moim zdaniem najbliższe mi wykonanie La priere d"une vierge. Wpisując kompozytorkę w You tube właściwie nie liczyłam na żaden efekt. Okazalo się, że to kompozycja bardzo lubiona przez pianistów z kraju Kwitnącej Wiśni... Apomyśleć, że u nas zupełnie zapomniana.

W szafce nocnej leżała od dawna torba płocienna, czekająca na moją chwilę czasu i natchnienia.

Nuty zeskanowałam na płótno, podobnie jak zdjęcie kuzynki mojej babci.

To niby tylko torba...

, ale to też kawałek mojej przeszłości i kawałek tego co kocham- muzyki.

Jak patrzę na moją torbę, slyszę zaraz La priere d,une vierge... Modlitwa dziewicy...

czwartek, 19 sierpnia 2010, pepsione1980

Polecane wpisy

  • Próba

    Świat się zmienia, zmieniają się technologie. Sprawdzam czy udaje mi się korzystać z bloga przez smartfon. Udaje mi sie☺️ a więc szansa na małą rea

  • eklektycznie, noworocznie, nostalgicznie

    Dziś po troszce pokażę te obrazy, które towarzyszyły mi przez ostatnie 3 tygodnie. Lubię Święta, nawet bardzo. Kiedyś, gdy czas pozwalał mi na więcej, dekorowal

  • decoupage, stolarstwo i krawiectwo:-)

    Takie oto czynności toczą się w Małym Dworku od czasu do czasu. Oczywiście inne także, ale dziś mogę pokazać to co przyniósł czas od ostatniego wpisu. Po pierws

Komentarze
Gość: MariaPar, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/08/19 20:38:47
Witaj Kochana. Dla Mnie nuty to także jak dobra książka. Nie wyobrażam Sobie, abym mogła podrzeć na kawałki i okleić nimi świece. Zbyt wielkim szacunkiem obdarzam słowo (nuty) pisane.
Masz piękną muzyczną historię.
Pozdrawiam wieczorową porą.
-
2010/08/19 21:13:26
Twoje torby są wyjątkowe....magiczne! Dodaję do ulubionych;)

www.coloratodecoupage.blox.pl
-
2010/08/19 21:40:38
Karola,ależ historia!Niesamowite jest to co piszesz!
Piękne zdjęcia!!!!!!
Buziaki
-
2010/08/31 10:31:13
Pięknie...Wspomnienia, kawałek historii utrwalony, zatrzymany i do tego taki namacalny...
-
Gość: anusja95, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/08/31 11:35:58
Wspomnienia warte przypomnienia..
-
Gość: anusja95, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/08/31 13:03:56
Ps1- Zapraszam do mnie: img818.imageshack.us/img818/8906/29885925.jpg
Ps2- Jak wstawiasz zdjecia?